רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים

רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים

רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכיםפסק דין בנושא רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים

תאונות דרכים הפכו למכת מדינה של ממש במחוזותינו. אך בעוד רוב נפגעי תאונות הדרכים עוברים טיפול רפואי תקין, אשר מטפל בנזק הגופני הנגרם לגופם עקב הטראומה מן התאונה, ישנם מקרים בהם נפגעי תאונות הדרכים מטופלים בצורה רשלנית, כך הנזק אשר נגרם להם עקב התאונה, מתעצם לרמה בלתי סבירה של נזק גופני ונפשי. הבעייתיות בתביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים, הינה העובדה כי על פי כלל ייחוד העילה לא ניתן לתבוע את הגורם הרפואי הרשלני, רק במקרים חמורים ביותר, אלא יש לצרף לתביעה כנגד חברת הביטוח של הרכב, תביעת נזיקין נוספת בשל הנזק שנגרם עקב הרשלנות הרפואית. אם כן אין ספק כי מקרה זה הינו סבוך ביותר, ואין מנוס מלפנות לשירותיו של עורך דין תאונות דרכים כפי שניתן לראות בתיאור פסק הדין הבא:

תיאור המקרה

שרית (שם בדוי) הייתה בדרך לעבודתה, דרך בה נסעה בכל בוקר עד אשר יכלה לעבור אותה ללא בעיה מיוחדת גם בעיניים עצומות. אך באותו הבוקר, שגרת הנסיעה היומית של הופרעה בגסות על ידי רכב אשר התנגש ברכבה מאחור בעוצמה רבה. גופה המיטלטל הוטח לעבר שמשת המכונית, כאשר שרידי זכוכית ניתזים לכל עבר. אמבולנס פינה את שרית באופן מיידי לבית החולם, שם קיבלה טיפול בשל רסיסי זכוכית אשר פלשו לכף ידה בעקבות תאונת הדרכים. לאחר ניתוח מוצלח, הצוות הרפואי במקום דרש כי עלייה לאכול, בכדי להתאושש מן הניתוח. אף אחד אינו מצפה לארוחת גורמה כאשר מדובר בארוחה בבית חולים, אך שרית בוודאי לא ציפתה, כי הרשלנות הרפואית תמתין לה בארוחה.

תיאור הרשלנות רפואית

החיים הם מעגל, כך נהוג לטעון במקרים רבים בהם המזל אינו פועל לטובתנו, אך במקרה של שרית יש למשפט זה משמעות אירונית עד כאב. זאת בשל העובדה כי לאחר שבית החולים הוציא שברי זכוכית מכף ידה, הוא הכניס שברי זכוכית בחזרה לגופה, בעזרת שברי זכוכית אשר היו מצויים באוכל שהוגש לה בבית החולים. האירוניה שבמקרה לא מנעה משרית כאב, סבל, ונחיצות בימי אשפוז נוספים בבית החולים, בכדי להוציא את חלקי הזכוכית מגופה. על כן פנתה שרית לעזרתו של עורך דין תאונת דרכים המנוסה ברשלנות רפואית בכדי להגיש תביעה לביטוח בנוגע לתאונת דרכים ורשלנות רפואית יחדיו.

הדיון בבית המשפט

גלית תבעה, באמצעות עורך דין תאונת דרכים, את הביטוח לפיצויים בגין תאונת הדרכים שחוותה, ואת המוסד הרפואי, בגין הטיפול הרפואי הרשלני שקיבלה לאחר תאונת הדרכים. לגבי תביעתה לפיצויים בשל תאונת הדרכים לא היה כל עוררין, אך בית החולים ביקש לסלק את תביעת בגין רשלנות רפואית, בשל כלל ייחוד העילה. כלל זה פוסק כי רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים נחשבת לתחום סיכון אשר נובע כתוצאה מטיפול בנפגעי תאונת הדרכים. לכן כל פגיעה אשר חלה על נפגע לאחר תאונת הדרכים, אינה באחריות הגורם המטפל, אלא באחריות חברת הביטוח בלבד.

החלטה על פסק דין

בית המשפט קבע כי במקרה של רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים, בין אם מדובר בפגיעה ישירה עקב התאונה ובין אם בפגיעה עקיפה, חלה על הנפגע זכות פיצויים על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. כמו בית המשפט פסק כי זכאית התובעת, להלן גלית, לפיצויים הן בשל תאונת הדרכים והן בשל הטיפול הרשלני מן הצוות הרפואי בבית החולים, אך התביעה תהיה כנגד חברת הביטוח של הרכב ולא כנגד הגורם המטפל. על כן בעזרת עורך דין תאונות דרכים, תבעה גלית את חברת הביטוח בשל נזק כולל של תאונת הדרכים והרשלנות הרפואית, ובית המשפט פסק לטובתה.

כתיבת תגובה