רשלנות רפואית בטיפולי פיזיותרפיה

רשלנות רפואית בטיפולי פיזיותרפיה

רשלנות רפואית בטיפולי פיזיותרפיהרשלנות רפואית בטיפול פיזיותרפיה – שימוש באלקטרודות חשמליות גרם למטופלת לכוויות וכאבים חזקים- קופת החולים תשלם פיצוי של עשרת אלפים ש"ח!

קופות החולים מציעות למטופלים הסובלים מכאבי גב הפנייה לשם קבלת מספר טיפולי פיזיותרפיה.

כאשר ישנם מכונים אשר עובדים יחד עם קופות החולים ומהווים את הגוף הרפואי המעניק את שירותי הטיפול הללו, אשר מתבצעים בשיטות שונות, כאשר אחת מהן הינה באמצעות הנחת אלקטרודות חשמליות בוואקום על גבי המקום הכואב ובאופן כזה אמור הכאב להשתחרר.

עוצמת הזרם החשמלי גורמת למטופלת לכוויות – הם זו רשלנות רפואית ?

ליאת(שם בדוי) הופנתה על ידי קופת החולים לקבלת טיפולי פיזיותרפיה באמצעות אלקטרודות חשמליות, כאשר תוך כדי הטיפול היא הרגישה כי החום של האלקטרודות גבוה ונוצרות שלפוחיות על הגב תוך צריבה וכאבים חזקים. ליאת קראה למטפלת שתבוא לעזרתה, אך זו לא הגיעה אלא כעבור 20 דקות כאשר בשלב הזה המצב של הכוויות החמיר באופן משמעותי.

המטפלת אשר הגיעה באיחור לבדוק את ליאת, הביעה את התנצלותה על המקרה, אך זה לא הועיל לליאת שכן, כתוצאה מהמקרה היא נאלצה לשהות במשך שבוע שלם בבית בעודה במצב בריאותי קשה, עם כאבים עזים ואי יכולת להיחשף לשמש לתקופה של כחודש.

הגשת תביעת רשלנות רפואית בבית משפט לתביעות קטנות כדאי או לא ?

מרבית תביעות רשלנות רפואית אינן נידונות בבית המשפט לתביעות קטנות, בשל מורכבותן הרבה והסכומים הנתבעים שהינם גבוהים מהסכום הניתן לתביעה במסגרת תביעות קטנות. עם זאת, קיימת אפשרות כזאת אשר עשויה לעתים לקצר את הליך התביעה, אך מצד שני יש לזכור כי בית המשפט במסגרת תביעות קטנות אינו מחויב לסדרי הדין כפי שאלו נוהגי בבתי המשפט האחרים ויכול לקבל ראיות גם אם לא היו מתקבלות בבית משפט אחר.

במקרה זה, ליאת הגישה את התביעה בבית המשפט לתביעות קטנות וטענה בעזרת עורך דין רשלנות רפואית כי אופן הטיפול שניתן לה אשר גרם לה לכוויות ונזקים ולכן דרשה פיצוי כספי על כך מאת קופת החולים.

קופת החולים, טענה מצידה כי התביעה צריכה להידחות על הסף משום שליאת התובעת לא תמכה את התביעה בחוות דעת רפואית. בבית משפט אחר, יתכן וטענה זו הייתה מתקבלת אך כפי שצוין קודם לכן, בגלל שזהו בית משפט לתביעות קטנות יכול השופט לסטות מסדרי הדין המקובלים ולקבל את התביעה גם ללא חוות דעת רפואית וכך נעשה במקרה זה.

בנוסף, נטען על ידי קופת החולים כי ניתן לליאת הסבר על הטיפול והדרך בה הוא נעשה וכי היא יכולה בסיבוב כפתור לשלוט על עוצמת החום וכי כל זמן הטיפול לא התלוננה ליאת על כאבים או כל דבר אחר והשלפוחיות שנוצרו היו מזעריות וקיבלו טיפול מתאים במקום.

מי צודק המטופלת או קופת החולים?

בית המשפט קבע כי יש בדברי קופת החולים חוסר אמינות, שכן ישנן תמונות המעידות על הכוויות והשלפוחיות שנוצרו בגב וכל אדם סביר ובר דעת היה קורא לעזרת המטפלת במצב כזה ולא מחכה עשרים דקות ללא כל פנייה. לפיכך נקבע כי הייתה רשלנות רפואית מצד הצוות שטיפל בליאת ולא ניגשו אליה כל אותה העת לשם בדיקת מצבה.

בנוסף קבע בית המשפט כי היה צורך לתת הסבר על אופן הטיפול ועל האפשרות להפסיקו באופן עצמאי כמו גם להשגיח על ליאת ולא להשאירה לבדה. על כן, קופת החולים צריכה לפצות את ליאת על כל הנזק שנגרם לה בסכום של עשרת אלפים ₪.

תק 31290-01/11

כתיבת תגובה