רשלנות רפואית באבחון נזק בעמוד השדרה

רשלנות רפואית באבחון – בית המשפט העליון הוסיף פיצוי

רשלנות רפואית באבחון נזק בעמוד השדרהרשלנות רפואית – המטופל ערער על גובה הפיצוי שנפסק לו בגין רשלנות רפואית באבחון מאוחר שהוביל לנכות חמורה ובית המשפט העליון קיבל את הערעור והוסיף לו עוד 155 אלף ₪!

בהליכים של תביעות נזיקין עקב פגיעות גוף אחת ממטרות התביעה החשובות ביותר היא קבלת הפיצוי בגין הנזק שנגרם למטופל שכן, אמנם שום כסף לא יוכל להחזיר את המצב הבריאותי לקדמותו, אך פעמים רבות הפיצוי מקל על ההתנהלות בחיים שהפכה להיות שונה ומורכבת בשל רשלנות רפואית של הצוות הרפואי.

אבחון רשלני מוביל לנכות של 86% איך נפסקים הפיצויים בגין הנזק שנגרם?

גיל (שם בדוי) היה צריך לקבל טיפול רפואי בגין קשיים וכאבים בעמוד השדרה הצווארי אך הרופאים התרשלו ובשל האבחון המאוחר נגרם לו נזק רפואי חמור ביותר והוא נעשה נכה לכל החיים בשיעור של 86%. הנכות באה לידי ביטוי בחולשה משמעותית בכל ארבעת הגפיים כמו גם קושי עצום להתנייד באופן עצמאי, שכן גיל מאז הפגיעה אינו מצליח ללכת מרחק רב כמו גם קיימת צליעה בהליכתו.

בית המשפט המחוזי קיבל את תביעת רשלנות רפואית זו ופסק לגיל פיצויים על אובדן כושר השתכרות על סך של 120 אלף ₪. שכן, למרות הנכות גיל ממשיך בניהול הקיוסק שלו. בנוסף נקבעו לו פיצוים בשל הצורך בהחלפה והחזקה של הרכב בשיעור של 205 אלף ₪ ועוד פיצוי על ניידות של 25 אלף ₪.

גיל אינו מרוצה מהפיצוי שפסק לו בית המשפט המחוזי ומגיש ערעור על גובה הפיצוי – האם זה יתקבל?

בית המשפט העליון התייחס לפיצוים שקבע בית המשפט המחוזי ובהתאם קובע כי המוגבלת של גיל הינה ברמה גבוהה ביותר ועל כן הפיצוי בגין הרכב הינו סביר. אך לעניין הניידות משום שהרכב יהיה גם לשימושים המשפחתיים הרי יש להוסיף עוד סכום של 75 אלף לפיצוי שנקבע במחוזי.

בנוסף קובע בית המשפט העליון כי הפיצוי על אובדן ההשתכרות צריך להיות בתוספת של עוד 80 אלף ₪ שכן, שבשל הנכות יצטרך גיל עזרה מגורם שלישי כדי לבצע פעולות רגילות ויומיומיות והתופסת הכספית הזו עשויה להועיל לו להתקיים בצורה מכובדת.

סך כל תוספת הפיצוי על זה שנפסק בבית המשפט המחוזי היא על סך של 155 אלף ₪ כמו גם הנתבעים יישאו בשכר טרחת משרד עורכי דין ובהוצאות הערעור.

מן הדברים שהובאו עולה כי לעתים קרובות אנשים המגישים תביעת רשלנות רפואית ובה נפסק פיצוי מרגישים כי זה פיצוי הולם כאשר בפועל לא תמיד זה אכן נכון. לכן, כדאי במקרים כאלה לשקול אפשרות של הגשת ערעור על גובה הפיצוי בערכאה גבוהה יותר, כאשר חשב לזכור כי לעתים יתכן כי הפיצוי לא יועלה אלא יופחת כל מיני סיבות שישנן ואינן ידועות. זאת הסיבה כי יש לשקול היטב את הגשת הערעור על גובה הפיצוי ורק באם כל הנסיבות מוכיחות כי הייתה רשלנות רפואית הרי נכון יהיה לקבל החלטה להגיש ערעור ובכך להעלות את גובה הפיצוי בגין הנזק שנגרם.

היכולת של עורך הדין היא בעצם לבחון מול הנתונים המובאים בפניו הן בשלב הגשת התביעה ובמיוחד בהגשת הערעור. במידה ועורך דין המוצא כי יש סיכוי לשנות את החלטת בית המשפט בערכאה הקודמת יכול להתחיל בהכנתו של  הערעור. אך עם כל זאת, אין כל ידיעה מראש מה תהיה תוצאת הערעור, כל מקרה נבחן על ידי בית המשפט והוא זה המחליט אם לקבל את הערעור או לדחותו. לכן לעולם אי אפשר לדעת או להסיק מסקנות על פי מקרה אחר.

ע"א 6414/97

כתיבת תגובה