עורך דין

עורך דין

בחירה מושכלת של  עורך דין

בתהליך הבחירה של ייצוג משפטי עבורכם, ראשית חשוב לבחור בעורך דין מקצועי, אמין ואיכותי, שהינו בעל ידע וניסיון בתחום התביעה הספציפית שלכם. כמו כן, יש לברר מראש את גובה שכר הטרחה של עורך הדין ולבחור באיש מקצוע שדרישותיו הן בגדר הסביר וההגיוני בהתאם לסוג התביעה והיקפה. על מנת לדעת מהו שכר טרחה סביר, מומלץ לערוך סקר שוק בקרב מספר עורכי דין ולברר מהו שכר הטרחה המקובל לתביעתכם. יש לציין כי אופן קביעת שכר הטרחה משתנה בין עורכי דין ועשוי להתבסס על תשלום גלובלי או  שעתי. בנוסף, בתביעות פיצויים שכר הטרחה יתבטא לרוב באחוזים מסכום הפיצוי, וסכום זה נכלל בדרך כלל בתוך חישוב דמי הפיצויים המגיעים לניזוק.

בחירת עורך דין בהתאם לסוג התביעה

אחד השיקולים המהותיים בעת בחירת עורך דין הינו מידת התמחותו בתביעה הספציפית המוגשת. תחום המשפט בארץ מפולג לתתי תחומים מגוונים ושונים במהותם כדוגמת נזיקין, פלילים, דיני משפחה, דיני עבודה, תאונות, תעבורה, מסחר, מקרקעין, חברות וביטוח, ובנוסף כל תחום משפטי מתחלק בהמשך לתתי תחומים נוספים. לדוגמא, תחום דיני משפחה כולל תביעות גירושין, אימוץ ילדים, הסדרי ממון וירושות. מסיבה זאת מומלץ לבחור בעורך דין בעל ניסיון מוכח בתחום הספציפי שבו עוסקת תביעתכם. אין זה מספיק למשל לבחור עורך דין המתמחה בתחום הנזיקין בעת תביעת רשלנות רפואית, אלא יש לבחור באיש מקצוע בעל ניסיון רב ומוכח בתחום הרשלנות הרפואית, המכיר את עולם הרפואה ואת הגדרות החוק בתחום. יתרה מכך, במקרים של תביעות גדולות כדאי לבחור עורך דין בעל ניסיון ספציפי במקרה שלכם, כך שאם תביעתכם מקורה ברשלנות רפואית בלידה, ודאו שלעורך הדין יש ניסיון מעשי והצלחות בתחום ספציפי זה.

עורך דין

הכוונה וייעוץ על ידי עורך דין מקצועי

אחד הקריטריונים הבסיסיים בתהליך בחירת עורך דין, הינו מידת אמינותו ושקיפות מול לקוחותיו. בפגישה הראשונית יציג הלקוח בפני עורך הדין את פרטי התיק ואת הנסיבות העיקריות לדרישתו לתביעה, ואילו עורך דין אמין ומקצועי יספק תשובה כנה לגבי סיכויי התביעה על פי תחקור ותשאול של פרטי המקרה. חשוב לדעת שכמעט בכל תביעה קיימת מידה מסוימת של סיכון, ולכן אם עורך הדין שמולכם ניראה נלהב מידי, והוא מציג את המקרה כבעל סיכויי זכייה מובטחים ללא שום סיכון, יש מקום לחשוד במידת כנותו ואמינותו. ייתכן שהנ"ל פועל יותר מתוך אינטרס לזכות בשירותיכם, דבר הבא על חשבון הצגת סיכויי התביעה באופן אובייקטיבי.

דוגמא לחשיבות עורך דין מומחה בתחום התביעה

לבחירת עורך דין המתמחה בתחום תביעתכם יהיו השלכות רבות על ניהול המשפט ועל תוצאותיו, לדוגמא:

  • עורך דין שאיננו מכיר לעומק את תחום התביעה לא יוכל להציג טיעונים תומכים המבוססים על דקויות החוק, ובכך גדלים הסיכויים שתוצאות המשפט תהיינה נמוכות מאלו שעורך דין מומחה יכול להשיג.
  • לעורך דין אשר אינו בקיא בדיני התביעה המוגשת ידרשו שעות עבודה רבות על מנת להכיר את החוקים והפסיקות בתחום, גורם שייקר את עלויות שכר הטרחה. לעומתו, עורך דין מומחה ובעל ניסיון בתחום התביעה יוכל במשך פרק זמן קצר לארגן את כתב התביעה באופן מפורט, מדיוק ומשכנע.

סיכום

התמחות בתחום התביעה הינו קריטריון בסיסי וחשוב בעת בחירת עורך דין, ובנוסף לכך חשוב גם לבחור באיש מקצוע אמין ומנוסה ששכר טרחתו הינו בגדר הסביר. כמו כן, מומלץ לבחור בעורך דין שיש לכם כימיה איתו ושאתם אתם מרגישים בנוח לחשוף בפניו פרטים אישיים ואינטימיים, כדוגמת מצבכם הנפשי או הכלכלי.

כתיבת תגובה