עורך דין תאונות עבודה או רשלנות רפואית

עורך דין תאונות עבודה או רשלנות רפואית ?

עורך דין תאונות עבודה או רשלנות רפואיתתביעה כנגד בי"ח שגרם להחמרה בפציעה מתאונת עבודה

כשאדם עובר תאונת עבודה, הוא יודע שלפניו תהליך קשה של טיפול רפואי שבסופו אף יצטרך לשכור עורך דין תאונות עבודה, בכדי לקבל פיצויים מאת מעבידו. זה יהיה מצער מאד אם בתהליך הרפואי לטיפול בפציעותיו בבית החולים, הוא יחווה רשלנות רפואית בצורה שתחמיר את פציעתו עוד יותר. כעת הוא גם יצטרך לעבור תהליך רפואי ארוך מהרגיל, ובנוסף לכך יאלץ לפתוח בהליך משפטי נוסף להשגת פיצוי אל מול בית החולים. קשה לתאר עד כמה תהליך שכזה יהיה ארוך וסבוך,אבל זה בדיוק מה שניר אלון (שם בדוי) גילה בדרך הקשה.

תיאור מקרה

שנים לאחר פציעה שחווה במקום עבודתו, ניר הבין שכתוצאה מרשלנות רפואית בטיפול בית החולים, פציעותיו מהתאונה החמירו ופגעו בתפקודו. לכן החליט לתבוע את בית החולים ולדרוש פיצויים בגין רשלנות רפואית. התביעה כוונה ישירות לבית החולים, ולא באה בדרישה לפיצויים ממעסיקתו של ניר בתקופה שבה נפצע. הוא היה בטוח שמצפה לו הליך קצר יחסית שבסופו יוקצבו לו פיצויים כספיים, מכיוון שלמראית עין לא היה עוררין על  קיומה של רשלנות בטיפול בו. אך העיכוב ומשיכת הזמן חסרת ההיגיון שציפתה לו הדהימה אותו ואף הפתיעה את בית המשפט.

תשעה חודשים לאחר שהתחיל הדיון בבית המשפט, בית החולים הנתבע ביקש ארכת זמן, בכדי לפנות למעסיקה של הנתבע, ולתחקר אותה במטרה להוכיח שגם למעסיקה ישנו חלק בחובת הפיצויים אשר מגיעים לניר. מתוך רצון טוב, תמימות או היעדר עורך דין תאונות עבודה שמתמחה ברשלנות רפואית, ניר הסכים לדחייה. בדיון שנערך חודש לאחר מכן, בית החולים לא הגיש את התחקור הנדון, ואף ביקש ארכה נוספת כנגד הסדר הטוב. הפעם ניר סרב לסחבת, ובית החולים בתגובה פנה עם אותה בקשה לאישור בית המשפט. בית המשפט מצדו נאלץ לקבוע דיון בבקשה כעבור שלושה חודשים. כך עוכב התהליך המשפטי חודשים על גבי חודשים, שלא לצורך.

דיון בית המשפט

בשלב זה בית המשפט החליט להתערב ולשים סוף לסחבת חסרת ההיגיון. על כן בית המשפט סירב לדחיות נוספות, ואף בא בטענות רבות כלפי בית החולים, והסיבות שאותן הציג כגורמים לעיכוב ההליך המשפטי. בית המשפט הסביר שעצם הבקשה לערב את המעסיקה אינה רלוונטית, מכיוון שהתביעה היא לפיצויים בגין רשלנות רפואית בטיפול פגיעות התאונה, וכלל לא תביעה לפיצויים בגין תאונת העבודה. כמו כן, לטענת בית המשפט, גם אם היה מקום לגבות עדות מסוימת מצד המעסיקה, הדבר היה צריך להתבצע לפני תחילת המשפט, ולא תשעה חודשים לאחר תחילתו, כאשר גם כעת עדיין לא נגבתה ממנה שום עדות. בנוסך לכך, כאשר הוגשה הבקשה לגבות את העדות מצד המעסיקה, לא היה צורך בדחיית ההליך המשפטי מול הנתבע, מכיוון ששניהם יכולים להתנהל במקביל.

לבסוף קבע בית המשפט, כי חוסר היכולת של בית החולים להביא עדויות או מסמכים היא באחריות בית החולים, ולא צריכה לפגוע בניר ולעקב את הפיצויים המגיעים לו על פי חוק. הלכה למעשה בית המשפט טען בפני הנתבע שפעולותיו נועדו למשוך זמן, ותוצאתם היא פגיעה בתובע, ועל כן לא יאושר להם המשיך בכך. בנקודה זו בית המשפט גיבה את ניר, ושימש לו כמעיין עורך דין תאונות עבודה ורשלנות רפואית, על ידי מתן תוקף לחוסר הסכמתו לדחייה נוספת.

החלטת בית המשפט

גם גלגל צדק שנע לאט מגיע לבסוף ליעדו. בית המשפט לא אישר ארכה נוספת לבית החולים, ובכך שהסיר כל אפשרות למשיכת זמן נוספת, חייב את בית החולים להגיע להסדר פיצוי עם התובע, כיוון שבמקרה הנדון היה ברור לכל הצדדים שאין שאלה לגבי חובת הפיצויים לניר, אלא רק לגבי גובהם. על כן ניר יצא מן האירוע עם מוסר השכל ברור, לו היה שוכר את שירותיו של עורך דין תאונות, לא היה נאלץ להמתין זמן בלתי סביר לקבלת הפיצויים.

כתיבת תגובה