רשלנות רפואית עקירת שיניים

עבר עקירת שיניים ונפטר לאחר זמן קצר

רשלנות רפואית עקירת שינייםרשלנות רפואית או לא ? המטופל הגיע לטיפול לעקירת שן, אושפז בבית החולים בשל דלקת נדירה וזו הובילה למותו מדום לב כעבור כמה ימים – בית המשפט המחוזי קובע כי לא הרופאים לא התרשלו – הכיצד?

אחד הדברים החשובים ביותר בעת הגשת תביעת רשלנות רפואית היא הידיעה הברורה שאין וודאות מוחלטת בעולם המשפטי. שכן, פעמים הנתונים נראים על פניו סיכוי ההליך לטובת התובע, קרי באם בית המשפט יבחן את העובדות והראיות, הרי יכריע ויפסוק לתובע פיצויים. אך המציאות מוכיחה אחרת, בית המשפט יכול לקבל את טענותיהם של הנתבעים ולקבוע כי הם התנהלותם לא הייתה רשלנית, אלא סבירה ביותר. במצב דברים זה, התובע לא רק יצא ללא פיצוי כספי, אלא יישא אף בהוצאות המשפט של הצד השני.

מטופל מגיע לטיפול עקירת שיניים פשוט לכאורה ותוך כמה ימים מוצא את מותו בבית החולים – האם יש קשר בין טיפול השיניים למוות?

בית המשפט על מנת לבחון באם הייתה רשלנות רפואית צריך למצוא קשר סיבתי ישיר בין הנזק שנגרם לתובע לבין  התנהלות הצוות הרפואי. במידה ואין קשר כזה, הרי למרות התוצאה החמורה והטרגית עבור התובע לא יקבל פיצוי על הנזק.

יהודה (שם בדוי) טופל במשך שנים מספר באותה מרפאת שינים עם כל מיני בעיות רפואיות שונות, כאשר באחת הפעמים פנה לרופא השיניים בשל תחושה מוזרה ולא נוחה בשן הבינה בצידה הימני.  רופא השיניים השחיז אותה מעט ושחרר אותו לביתו.

כמה ימים מאוחר יותר הגיע יהודה לבצע את טיפול עקירת השן ממקומה ועל דעת עצמו החל לקחת אנטיביוטיקה מסוג מסוים וכאשר הגיע לרופא השיניים לשם בדיקה קיבל מרשם לאנטיביוטיקה אחרת.יום לאחר מכן, נעשה לו צילום רנטגן ובו לא נמצא משהו חריג ועל כן יהודה שוחרר לביתו תוך הוראה להמשיך עם האנטיביוטיקה ולהגיע לבדיקה נוספת.

כאשר יהודה הגיע לבדיקה כעבור יומיים עם פנים נפוחות ואדומות החליט רופא השיניים כי עליו להגיע לבית החולים למחלקת המיון, כאשר שם נתברר כי מצבו הרפואי מצביע על כי יש לו דלקת רקמות נדירה ביותר אשר מהווה סיכון לחייו ועל כן עבר ניתוח ואושפז במחלקת טיפול נמרץ.

יהודה שהה במחלקת טיפול הנמרץ כחודש וקצת כאשר במהלך שבועיים היה במצב של הרדמה מלאה תוך שהוא מחובר למכונת הנשמה והועבר לאשפוז במחלקת אף אוזן גרון. כמה ימים לאחר מכן נמצא יהודה בבית החולים קר לגמרי ובלי דופק. לא נעשו בו כל פעולות החייאה והרופא קבע את מותו.

הניתוח לאחר המוות הצביע על כי הסיבה למוות היא אירוע לב שעבר כמה שעות קודם מותו.

האם הרופאים התרשלו בטיפול שניתן ליהודה?

בית משפט המחוזי שדן בתביעת רשלנות רפואית זו בחן את טענותיהם של בני משפחתו של יהודה אשר הגישו את התביעה לקבלת פיצוי בגין התרשלות הרופאים בטיפול שניתן ליהודה וטענו כי בשל טיפול השיניים הרשלני הוא זה אשר הוביל בסופו של דבר למותו בטרם עת של יהודה.

על מנת להוכיח רשלנות רפואית הרי יש לבחון מספר פרמטרים משפטיים והאחד החשוב מביניהם הוא מציאת הקשר בין הנזק לטיפול שניתן. בית המשפט המחוזי קבע בהתאם לחוות הדעת הרפואיות שהובאו על ידי שני הצדדים כי הרופאים העניקו ליהודה טיפול רפואי ראוי ביותר ואף אחד מהרופאים המטפלים לא טעה בטיפול שנתן או בקבלת שיקול הדעת. לכן למרות התוצאה הטראגית אין לומר כי הייתה רשלנות רפואית ושעליהם לשאת בנזק שנגרם לתובעים. התביעה לפיצוי כספי נדחתה.

ת"א 2473/02

כתיבת תגובה