טייס באל על פוטר ותבע את חברת הביטוח עקב פוליסה שגוייה

טייס פוטר עקב בעיות ראיהטייס חיל האוויר לשעבר, ששימש קברניט באל על, חתם על פוליסת ביטוח בריאות אשר במסגרתה חתם על הצהרת בריאות מקוצרת, בשל העובדה כי עבר בדיקות תקופתיות כטייס באל על, הטייס לקה בעינו השמאלית ואיבד בעין זו את הראיה לחלוטין ופוטר מאל על ורישיון הטיס שלו נשלל. חברת הביטוח סירבה לשלם לו על אבדן כושר העבודה בטענה כי הצהרתו על כי הוא בריא לא הייתה נכונה כי בעבר סבל מבעיות עיניים, אך בית משפט השלום פסק כי ההצהרה של הטייס הייתה כנה וחברת הביטוח היא זו שנתנה הצהרה מקוצרת ולא מפורטת ולכן עליה לשאת באחריות למקרה ולשלם לטייס סכום כספי של למעלה ממיליון וחצי ₪.

הטיס איבד את הראיה בעינו השמאלית

רבים מאתנו מפתחים קריירה מצליחה לאורך שנים, אך ברגע אחד יכול הכל להשתנות ואי אפשר עוד להמשיך לעבוד באותו מקצוע או בכלל, אם בשל פציעה או פגיעה גופנית ועם בשל שחיקה מהעבודה, ולכן במקרה כזה במידה ויש ביטוח הרי ניתן לקבל פיצוי על אובדן כושר עבודה, כאשר לעתים המחלוקת בין התובע לקבלת הזכות הזו חברת הביטוח לבין מסתיימת מגיעה לפתרון רק בכותלי בית המשפט.

רישיון הטיסה של קברניט באל על נשלל כתוצאה מאובדן הראיה בעינו השמאלית – האם הוא זכאי לפיצוי על אובן כושר עבודה לצמיתות ?

דן (שם בדוי ) שירת בחיל האוויר כטיס והמשיך את הקריירה המקצועית שלו כקברניט טיסה באל על, כאשר במסגרת הנהלים עבר בדיקות רפואיות כל חצי שנה והכל היה כשורה, עד שבשנים האחרונות, חלה ואיבד את יכולת הראיה בעין השמאלית ומשום כך הוחלט לשלול על ידי הגורמים הבכירים בחברה, לשלול את הרישיון של דן כטייס לצמיתות, משמע שלא יוכל לעולם עוד לעסוק בתחום זה.

עוד בעודו עובד כטייס, עשה דן פוליסת ביטוח כנגד אובדן כושר עבודה ובמסגרת פוליסה זו חתם דן על הצהרת בריאות כפי שנתבקש לפי כללי הביטוח הרפואי , ארבע שנים אחרי שהחל לשלם בעבור הפוליסה, איבד דן את הראיה בעינו השמאלית, וכאשר פנה לחברת הביטוח בבקשה לקבל תגמולים על אובדן כושר העבודה, חברת הביטוח לא הסכימה לשלם את התגמולים בטענה כי הצהרת הבריאות שעליה חתם דן לא הייתה נכונה שכן, בבדיקה שנערכה כבר כמה שנים שהוא סובל מבעיות בעיניים וקיבל אף טיפול תרופתי וטיפול לייזר.

העניין הובא לדיון בבית משפט השלום, ושם טען דן מצדו כי הוא חתם על הצהרת הבריאות בתום לב ובכנות לגמרי וכי לא הסתיר דבר, שכן במסגרת היותו טייס הוא עובר בדיקות תקופתיות מידי חצי שנה, ועל סמך זה חברת הביטוח נתנה לו לחתום על הצהרת בריאות מקוצרת כמו גם חתם באותו מעמד על כתב ויתור סודיות, כך שבכל רגע נתון הייתה חברת הביטוח יכולה לברר על מצבו הבריאותי ולכן אינה יכולה להתחמק מאחריות.

האם בית משפט השלום יקבל את גירסת חברת הביטוח או את טענותיו של טייס אל על ?

בית משפט השלום, התרשם באופן חיובי ביותר מדבריו של דן וקבע כי עדותו כנה ואמתית כאשר מדובר בטייס שהיה מחויב לעבור בדיקה תקופתית ולא היו מאפשרים לו לטוס במידה והיה מתגלה כי הוא סובל מבעיות חמורות בעיניים, שכן אף חברת תעופה לא תסכן את נוסעיה בטיסה עם טייס שאינו כשיר בריאותית ולכן טענת חברת הביטוח לעניין הבעיות הקודמות בעיניים אינה רלוונטית במקרה זה.

בנוסף, קבע כי בית המשפט כי העובדה שדן חתם על הצהרה בה צוין כי למיטב ידיעתו הינו בריא, הרי לא היה בה משום הטעיה שכן, הוא לא היה חולה נכון לאותו זמן בשום מחלה ולדעתו הסובייקטיבית היה בגדר אדם בריא כמו גם , כי חברת הביטוח היא זו אשר ויתרה על הצהרת בריאות מפורטת ולכן לאיכולה חברת הביטוח להתנער מחובתה כלפי המבוטח בשל כך.
פוסק בית המשפט כי הטייס דן יקבל פיצוי מלא על אובדן כושר העבודה שכן, לא יוכל לחזור להיות טייס ולכן חברת הביטוח תשלם פיצוי כספי של למעלה ממיליון וחצי ₪.

כתיבת תגובה