גם הספר זכאי לפיצוי מביטוח לאומי עקב עמידה ממושכת

תאונת עבודה תביעת ביטוחבמשך 20 שנה, עבד הספר כשכיר, שישה ימים בשבוע תוך שהוא עומד על רגליו כל יום במשך 10 שעות עם הפסקות קצרות ומועטות ובמשך הזמן החלו להתפתח דליות ברגליים שגרמו לו לכאבים חזקים ולבעיות בתנועה, הוגשה תביעה לקבלת פיצוי לביטוח הלאומי אך זה סירב לכך ועל כן העניין הועבר לדיון בבית הדין האזורי לעבודה. במסגרת הדיון, הובאה חוות דעת מומחה שמונה מטעם בית הדין לפיה הגורם העיקרי להתפתחות הדליות ברגליים הוא תנאי העבודה של הספר ועל כן קובע בית הדין כי העובד רשאי לפנות לביטוח הלאומי כדי שיקבע לו אחוזי נכות ובהתאם לכך גובה הפיצוי הכספי בגין הנזק שנגרם לו.

בית הדין האזורי לעבודה קובע כי ספר הסובל בשל עמידה ממושכת מדליות ברגליים זכאי לפיצוי מהביטוח הלאומי !

 

רבים לא מודעים לעובדה כי גם נזק גופני אשר נגרם כתוצאה מאופי העבודה, עשוי להיות עילה לתביעת פיצוי מאת הביטוח הרפואי, וזאת במיוחד באם מדובר בתנאי עבודה קשים במיוחד אשר דורשים מאמץ יתר ולכן, כדאי תמיד כאשר נוצר נזק כלשהו במהלך העבודה, גם כאשר ישנו ספק רב, להתייעץ עם עורך דין לעניין הזכויות והאפשרות להגיש תביעה לפיצוי כספי.

>>>>נפצעתם ? נפגעתם ? לא בטוחים אם לתבוע או להבליג ? פנו אלינו ותדעו מיד !<<<<

האם הדליות שנגרמו לו ברגליים נחשבות לנזק שנגרם במסגרת העבודה וראוי לפיצוי על ידי הביטוח הלאומי?

 

אבי (שם בדוי) עבד כשכיר במקצוע הספרות 20 שנה, במסגרת עבודתו היה עליו לעמוד כ- 10 שעות מידי יום על הרגליים, שישה ימים בשבוע.

כתוצאה מהעמידה הממושכת החל לסבול אבי מכאבים חזקים מאוד ברגליים והתקשה לשמור על יציבות, כמו גם לבצע תנועות מסוימות. בבדיקה רפואית שנעשתה התברר כי יש לו דליות בוורידי הרגליים.

בפניה לקבלת פיצוי בגין הנזק לביטוח הלאומי הוא נתקל בסירוב ועל כן הוגשה תביעה לבית הדין האזורי לעבודה ובמסגרתה טען אבי כי העבודה כספר הצריכה עמידה במשך שעות רבות ואלו במשך השנים גרמו לו לנזקים ברגליים אשר באים לידי ביטוי בפגיעה קשה בוורידים ולמראה בלתי אסתטי.

מנגד נטען על ידי הביטוח הלאומי כי הסיבה להופעת הדליות ברגליים אינה קשורה לתנאים בהם עבד הספר אלא מדובר בבעיה הנובעת מגורמים אחרים לגמרי.

 

מה יחליט בית הדין האזורי לעבודה? האם אבי יקבל פיצוי מהביטוח הלאומי?

 

מונה מומחה מטעם בית הדין האזורי לעבודה אשר בחן את בעייתו הרפואית של אבי והגיע למסקנה כי מדובר במחלה בדליות הרגליים אשר נובעת ממספר גורמים אשר אחד מהם הוא סגנון העבודה של אבי, זאת ועוד, המומחה ציין בחוות דעתו כי אנשים שעובדים בעבודה המצריכה עמידה ממושכת לאורך זמן עם הפסקות מועטות בלבד, נמצאים בקבוצת סיכון בה הדליות ברגליים מחמירות לכדי מחלה קלינית ועל כן, קובע המומחה כי על פי נתוני התיק הרפואי של אבי, ניתן לומר שהגורם להופעת הדליות הינו סוג ואופי העבודה וקיים קשר בין הדליות לחולשת השרירים ולהפרעה בתנועה.

בית הדין האזורי לעבודה מגיע למסקנה לאחר בחינת הנתונים והראיות כפי שאלו עולים גם מתוך חוות דעת המומחים כי תנאי עבודתו של אבי הובילו לנזק החמור שנגרם לו ברגליים ועל כן מדובר כאן בתאונת עבודה והוא רשאי להגיש תביעה לביטוח הלאומי כדי שזה יקבע את שיעור אחוזי הנכות והפיצוי המגיע לו בהתאם.

נראה אם כן, כי החלטת בית הדין האזורי לעבודה הינה חשובה ומהותית שכן, טמון כאן פתרון הבא לתת מענה תופעה שחוזרת במקומות עבודה רבים, בהם לא ניתנים תנאים ראויים לעובדים וכתוצאה מכך, הם סובלים מנזקים רפואיים מתמשכים ולא תמיד מודעים לזכות העומדת להם על פי חוק לקבל פיצוי על הנזק הגופני שנגרם להם מאת הביטוח הלאומי, ומטפלים שלא לצורך בנושא באופן עצמאי.

מכאן, ניתן ללמוד כי במידה ומי מאתנו עובד במקום עם תנאי עבודה קשים ביותר הכוללים עמידה ממושכת בלי הפסקות, הרי קמה לו הזכות לתבוע פיצוי מאת הביטוח הלאומי ופסיקה זאת יכולה להוות תמיכה לכך, עם זאת יש לזכור כי ההליך המשפטי לא תמיד מסתיים בפסק דין באזורי והביטוח הלאומי יכול להגיש ערעור על ההחלטה זו בפני ערכאה יותר גבוהה.

ב"ל 19822-06-09

כתיבת תגובה